زنگ تفريح


برای آن دسته که رویای داشتن یک خانه‌ی کوچک، دنج و شخصی را در سر می‌پرورانند، طرحی مناسب و ایده‌آل سراغ داریم. خانه‌ای کوچک که از امکاناتی مناسب برخوردار بوده و محصولی انقلابی در این زمینه به شمار می‌آید. این خانه که قابل رقابت با بسیاری دیگر از طرح‌های ارائه شده در این حوزه است، “Minim House” نام دارد.

این خانه توسط "برایان لِوی" (Brian Levy) و "دیوید بَمفورد" (David Bamford) طراحی شده است. مشتری می‌تواند بر حسب نیاز خود، طرح خانه را تغییر دهد.

با نگاهی به فرم کلی این خانه، این نکته کاملا مشهود است که "خانه‌ی کوچک" ما در مقایسه با خانه‌های مشابه، اندکی عریض‌تر است. "مینیم هاوس" ابعادی در حدود ۱۱ در ۲۲.۵ فوت مربع داشته و در مجموع ۲۱۰ فوت مربع فضای قابل استفاده دارد. همچنین در فضای داخلی این خانه نیز، از دیوار برای کمک به افزایش فضا استفاده شده است. اما نکته‌ی جالب این خانه انعطاف پذیری قابل توجه فضاسازی داخلی آن است که با کمک یک میز متحرک و تختخواب مخفی فراهم شده است. تنها اشکال بزرگ این خانه، عرض نسبتا زیاد آن است که هنگام جابجا کردن این منزل، اندکی دردسر ساز می‌شود.

به محض ورود به خانه، آشپزخانه را می‌بینید که در سمت راست شما واقع شده است، پنجره‌های بزرگ آن، اجازه ورود بیشتر نو به محیط را داده و در نتیجه باعث روشنایی بیشتر محیط شده است. از سوی دیگر نورگیر بودن فضا، این حس را به فرد القا می‌کند که در محیط بزرگ‌تری حضور دارد.

به دلیل چالش فضای کم، طراحان سعی کرده‌اند از کم‌ترین فضای ممکن نیز استفاده‌ای بهینه داشته باشند. این مسئله  باعث شده در طراحی خود بسیار دقیق و نکته سنج ظاهر شوند. به عنوان مثال در آشپزخانه، یک پوشش روی گاز قرار می‌گیرد تا هنگامی که برای آماده کردن خوراک آماده می‌شوید، فضای کافی در اختیار داشته باشید.

پنجره‌های بزرگ همچنین در زمان لازم بستری مناسب برای تماشای فیلم فراهم می‌کنند. یک صفحه‌ی مخصوص در قسمت بالایی پنجره قرار گرفته و در هنگام نیاز به راحتی پایین کشیده شده و صفحه‌ی نمایش را آماده می‌کند. یک "پروژکتور LED" نیز درست در نزدیک قفسه کتاب و پشت نیمکت قرار گرفته است، اسپیکرها نیز در دو طرف پنجره قرار داده شده‌اند. یک دستگاه گرمایشی کوچک نیز وجود دارد که در ماه‌های سرد سال، این خانه کوچک را گرم نگه می‌دارد.

منبع:

zoomit

11 دی، 1395